Publicerad 12 mars 2021

Ledamöter

I den Nationella samverkansgruppen för kunskapsstyrning i socialtjänsten (NSK-S) sitter ledamöter som representerar socialtjänsten i samtliga län, tillsammans med representanter från relevanta nätverk och kunskapsstyrande myndigheter.

Ledamöternas uppdrag är att bidra till att den kommunala och regionala nivån får bästa möjliga kunskapsstöd från aktörer på nationell nivå.

Arbetsutskottet NSK-S

Västernorrland

Mats Kollin, förvaltningschef
Härnösands kommun
mats.kollin@harnosand.se

Örebro

Gabriella Mueller-Prabin, förvaltningschef
Kumla kommun
gabriella.mueller-prabin@kumla.se

Jönköpings län

Anders Saldner, socialchef
Vetlanda kommun
anders.saldner@vetlanda.se

Uppsala

Lena Ring, FOU chef
Region Uppsala
lena.ring@regionuppsala.se

Socialstyrelsen

Åsa Wassbäck, enhetschef
Socialstyrelsen
asa.wassback@socialstyrelsen.se

Sveriges Kommuner och Regioner

Anna Lilja Qvarlander, processtöd för NSK-S
08-452 77 48
anna.lilja.qvarlander@skr.se

Camilla Wiberg, handläggare
camilla.wiberg@skr.se

Övriga ledamöter

Kronoberg

Per Sandberg, förvaltningschef
Växjö kommun
per.sandberg@vaxjo.se

Blekinge

Camilla Munther, förvaltningschef
Olofström kommun
camilla.munther@olofstrom.se

Dalarna

Ulrika Gärdsback, socialchef
Leksand kommun
ulrika.gardsback@leksand.se

Gävleborg

Marita Lindsmyr, socialchef
Ovanåker kommun
marita.lindsmyr@ovanaker.se

Halland

Hans-Jörgen Wahlhed, socialchef
Halmstads kommun
hans-jorgen.wahlhed@halmstad.se

Jämtland

Anda Embretzen, socialchef
Härjedalens kommun
anda.embretzen@herjedalen.se

Kalmar

Claes Wiridén, socialchef
Torsås kommun
claes.wiriden@torsas.se

Norrbotten

Annette Viksten Åhl, socialchef
Gällivare kommun
annette.vikstenahl@gallivare.se

Skåne

Annelie Börjesdotter, socialchef
Perstorp kommun
annelie.borjesdotter@perstorp.se

Stockholm

Elisabeth Bengtsson, socialchef
Sollentuna kommun
elisabeth.bengtsson@sollentuna.se

Petra Oxonius, omsorgsdirektör
Botkyrka kommun
petra.oxonius@botkyrka.se

2 vakanta platser

Sörmland

Anna-Lena Ramstedt, förvaltningschef
Katrineholms kommun
anna-lena.ramstedt@katrineholm.se

Uppsala län

Lenita Granlund, förvaltningsdirektör
Uppsala kommun
lenita.granlund@uppsala.se

Västerbotten

Staffan Näslund, förvaltningschef
Skellefteå kommun
staffan.naslund@skelleftea.se

Västmanland

Tobias Åsell, direktör omsorgsförvaltningen
Västerås stad
tobias.asell@vasteras.se

Västra Götaland

Göteborgsregionen

Louise Odengard, avdelningschef
Göteborgs Stad
louise.odengard@stadshuset.goteborg.se

Skaraborg

Pernilla Magnusson, förvaltningschef
Skara kommun
pernilla.magnusson@skara.se

Fyrbodal

Lena Gardtman, sektorchef
Orust kommun
lena.gardtman@orust.se

Borås/Sjuhärad

Sandra Säljö, socialchef
Herrljunga kommun
sandra.saljo@admin.herrljunga.se

Östergötland

Yvonne Thilander, socialdirektör
Norrköping kommun
yvonne.thilander@norrkoping.se

Gotland

Vakant

Värmland

Åsa Andersson, socialchef
Filipstads kommun
asa.andersson@filipstad.se

SKR:s nätverk för regionala samverkans- och stödstrukturer

Sirpa Virtanen, chef för socialtjänstens samverkan och stödstrukturer och FoU
Kommunförbundet Västernorrland
sirpa.virtanen@kfvn.se

Föreningen FoU Välfärd

Åsa Hedberg Rundgren, direktör
Äldrecentrum
asa.hedbergrundgren@aldrecentrum.se

Mats Eriksson
FoU Centrum för vård, omsorg och socialt arbete
mats.eriksson3@linkoping.se

Statens beredning för medicinsk och social utvärdering, SBU

Therese Åström
SBU
therese.astrom@sbu.se

Forte

Stella Jacobsson, forskningssekreterare
Forte
stella.jacobson@forte.se

Folkhälsomyndigheten

Jessika Spångberg
Folkhälsomyndigheten
jessika.spangberg@folkhalsomyndigheten.se

E-hälsomyndigheten

Agneta Aldor, enhetschef
E-hälsomyndigheten
agneta.aldor@ehalsomyndigheten.se

Socialstyrelsen

Magnus Wallinder, enhetschef
Socialstyrelsen
magnus.wallinder@socialstyrelsen.se

Kontakt

Kontakta SKR

Har du en fråga med anledning av det pågående virusutbrottet?

Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.

Covid-19 och det nya coronaviruset