Publicerad 22 september 2021

Ledamöter

I den Nationella samverkansgruppen för kunskapsstyrning i socialtjänsten (NSK-S) sitter ledamöter som representerar socialtjänsten i samtliga län, tillsammans med representanter från relevanta nätverk och kunskapsstyrande myndigheter.

Ledamöternas uppdrag är att bidra till att den kommunala och regionala nivån får bästa möjliga kunskapsstöd från aktörer på nationell nivå.

Arbetsutskottet NSK-S

Västernorrland

Mats Kollin, förvaltningschef
Härnösands kommun
mats.kollin@harnosand.se

Örebro

Gabriella Mueller-Prabin, förvaltningschef
Kumla kommun
gabriella.mueller-prabin@kumla.se

Jönköpings län

Anders Saldner, socialchef
Vetlanda kommun
anders.saldner@vetlanda.se

Uppsala

Lena Ring, FOU chef
Region Uppsala
lena.ring@regionuppsala.se

Socialstyrelsen

Åsa Wassbäck, enhetschef
Socialstyrelsen
asa.wassback@socialstyrelsen.se

E-hälsomyndigheten

Susanna Wahlberg, enhetschefsusanna.wahlberg@ehalsomyndigheten.se

Sveriges Kommuner och Regioner

Anna Lilja Qvarlander, processtöd för NSK-S
08-452 77 48
anna.lilja.qvarlander@skr.se

Camilla Wiberg, handläggare
camilla.wiberg@skr.se

Övriga ledamöter

Kronoberg

Per Sandberg, förvaltningschef
Växjö kommun
per.sandberg@vaxjo.se

Blekinge

Cecilia Grefve Lang, förvaltningschef
Karlskrona kommuncecilia.grefvelang@karlskrona.se

Dalarna

Ulrika Gärdsback, socialchef
Leksand kommun
ulrika.gardsback@leksand.se

Gävleborg

Marita Lindsmyr, socialchef
Ovanåker kommun
marita.lindsmyr@ovanaker.se

Halland

Hans-Jörgen Wahlhed, socialchef
Halmstads kommun
hans-jorgen.wahlhed@halmstad.se

Jämtland

Anda Embretzen, socialchef
Härjedalens kommun
anda.embretzen@herjedalen.se

Kalmar

Claes Wiridén, socialchef
Torsås kommun
claes.wiriden@torsas.se

Norrbotten

Annette Viksten Åhl, socialchef
Gällivare kommun
annette.vikstenahl@gallivare.se

Skåne

Annelie Börjesdotter, socialchef
Perstorp kommun
annelie.borjesdotter@perstorp.se

Stockholm

Elisabeth Bengtsson, socialchef
Sollentuna kommun
elisabeth.bengtsson@sollentuna.se

Petra Oxonius, omsorgsdirektör
Botkyrka kommun
petra.oxonius@botkyrka.se

2 vakanta platser

Sörmland

Jan Holmlund, socialchef
Nyköpings kommun
jan.holmlund@nykoping.se

Uppsala län

Lena Isokivelä, förvaltningsdirektör
Älvkarleby kommun lena.isokivela@alvkarleby.se

Västerbotten

Katarzyna Wikström, socialchef
Skellefteå Kommunkatarzyna.wikstrom@skelleftea.se

Västmanland

Christine Wäneskog, verksamhetschef
Västerås stadchristine.waneskog@vasteras.se

Västra Götaland

Göteborgsregionen

Carin Bringestedt, avdelningschef
Göteborgs stadcarin.bringestedt@aldrevardomsorg.goteborg.se

Cecilia Axelsson, planeringsledare
Göteborgsregionencecilia.axelsson@goteborgsregionen.se

Linda Wenthe, avdelningschef
Göteborgs stadlinda.wenthe@funktionsstod.goteborg.se

Ebba Gierow, sektorchef
Ale Kommun
ebba.gierow@ale.se

Skaraborg

Pernilla Magnusson, förvaltningschef
Skara kommun
pernilla.magnusson@skara.se

Fyrbodal

Lena Gardtman, sektorchef
Orust kommun
lena.gardtman@orust.se

Borås/Sjuhärad

Sandra Säljö, socialchef
Herrljunga kommun
sandra.saljo@admin.herrljunga.se

Östergötland

Yvonne Thilander, socialdirektör
Norrköping kommun
yvonne.thilander@norrkoping.se

Gotland

Vakant

Värmland

Åsa Andersson, socialchef
Filipstads kommun
asa.andersson@filipstad.se

SKR:s nätverk för regionala samverkans- och stödstrukturer

Sirpa Virtanen, chef för socialtjänstens samverkan och stödstrukturer och FoU
Kommunförbundet Västernorrland
sirpa.virtanen@kfvn.se

Föreningen FoU Välfärd

Åsa Hedberg Rundgren, direktör
Äldrecentrum
asa.hedbergrundgren@aldrecentrum.se

Mats Eriksson
FoU Centrum för vård, omsorg och socialt arbete
mats.eriksson3@linkoping.se

Statens beredning för medicinsk och social utvärdering, SBU

Therese Åström
SBU
therese.astrom@sbu.se

Forte

Isabelle Carnlöf
Forte
isabelle.carnlof@forte.se

Folkhälsomyndigheten

Jessika Spångberg
Folkhälsomyndigheten
jessika.spangberg@folkhalsomyndigheten.se

Socialstyrelsen

Magnus Wallinder, enhetschef
Socialstyrelsen
magnus.wallinder@socialstyrelsen.se

Informationsansvarig

  • Anna Lilja Qvarlander
    Handläggare

Kontakt

Kontakta SKR

Har du en fråga med anledning av det pågående virusutbrottet?

Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.

Covid-19 och det nya coronaviruset