Publicerad: 27 november 2019

Kontaktuppgifter för regionala samverkans- och stödstrukturer

Varje län har en funktion inom samverkans- och stödstrukturer på regionala nivån. Vill du veta mer om utvecklingen av evidensbaserad praktik så finns en eller flera kontakter inom din region.

RSS SKL

rss@skr.se

De personer och verksamheter som ingår i de regionala stödstrukturerna fungerar som ett praktiskt verksamhetsstöd för kunskapsutveckling och som en dialogpartner mellan kommunal och nationell nivå. Deras gemensamma uppdrag är att bidra till att stabila och långsiktigt, hållbara strukturer kommer på plats i varje län/region.

RSS Blekinge län

Birgitta Nilsson, FoU-strateg
Region Blekinge
birgitta-a.nilsson@regionblekinge.se

RSS Dalarnas län

Tanja Mårtensson
Region Dalarna, Hälsa och välfärd
tanja.martensson@regiondalarna.se

RSS Gotlands län

rssgotland@gotland.se

RSS Gävleborgs län

Ingrid Åsberg, Samordnare
Region Gävleborg
ingrid.asberg@regiongavleborg.se

Jaana Hedman, Samordnare
Gävle kommun
jaana.hedman@gavle.se

RSS Hallands län

rss@regionhalland.se

RSS Jämtlands län/Härjedalen

rss@regionjh.se

RSS Jönköpings län

regionalastodstrukturer@rjl.se

RSS Kalmar län

Sofia Wermelin
Kommunförbundet Kalmar län
sofia.wermelin@kfkl.se

RSS Kronobergs län

rss@kronoberg.se

RSS Norrbottens län

rss-norrbotten@kfbd.se

RSS Skåne län

rss@kfsk.se

RSS Stockholms län

rss-stockholmslan@storsthlm.se

Stor Stockholm

rss-stockholmslan@storsthlm.se

RSS Sörmlands län

rss@regionsormland.se

RSS Uppsala län

rssuppsalalan@regionuppsala.se

RSS Värmlands län

Anna Gund, Föreståndare
FoU Välfärd Värmland, Karlstad Universitet
anna.gund@kau.se

RSS Västerbottens län

rssvasterbotten@regionvasterbotten.se

RSS Västernorrlands län

rss@kfvn.se

RSS Västmanlands län

Ann Tjernberg, Verksamhetschef
Region Västmanland
ann.tjernberg@regionvastmanland.se

RSS Västra Götalands län

VästKom

Anneli Assmundson Bjerde, Utvecklingsstrateg
Västkom, Kommunalförbundens samorganisation
anneli.bjerde@vastkom.se

Västra Götalandsregionen/hälso- och sjukvård

Rose-Marie Nyborg
Västra Götalandsregionen
rose-marie.nyborg@vgregion.se

Delregionala strukturer i Västra Götaland

Fyrbodal

rss@fyrbodal.se

Boråsregionen

rss@borasregionen.se

GR/Göteborgsregionen

rss@goteborgsregionen.se

Skaraborg

rss@skaraborg.se

RSS Örebro län

rss@regionorebrolan.se

RSS Östergötlands län

Camilla Salomonsson, Länssamordnare vård och omsorg
Region Östergötland
camilla.salomonsson@regionostergotland.se

Informationsansvarig

  • Anneli Jäderland
    Handläggare

Kontakt

Välkommen att skicka din fråga till SKR!

Gäller din fråga arbetsrätt eller kollektivavtal/förhandling?

SKR:s rådgivning riktar sig till personalchefer och förhandlingschefer i kommuner och regioner. Om din fråga är på uppdrag av dessa behöver du ange det.








Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot