SKR stödjer förslag för bättre tillsyn av explosiva varor
Kriminella sprängningar har ökat och en del av sprängmedlen som används kommer från lagliga verksamheter. För att stärka tillsynen föreslår en utredare nya regler som ska ge kommunerna bättre verktyg.
Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) är i huvudsak positiva till förslagen i utredningen "En ändamålsenlig hantering av tillstånd och tillsyn av explosiva varor". Kommunerna saknar i många fall information om när sprängningar genomförs och var explosiva varor förvaras tillfälligt, vilket har gjort det svårt att genomföra tillsyn.
– Det är avgörande att kommunerna får de rätta förutsättningarna för att kunna genomföra effektiv tillsyn och förebygga både olyckor och brott, säger Eva-Lena Öman, ordförande beredningen för samhällsbyggnad, SKR.
Utredaren föreslår bland annat en anmälningsplikt om användning och tillfällig förvaring av explosiva varor vilket SKR ser kommer att ge kommunerna mycket bättre möjlighet att bedriva tillsyn.
Det är viktigt att förslagen införs på ett genomtänkt sätt och det är rimligt att det sker i höst, enligt den tidplan som utredaren föreslår. För att förslagen ska bli framgångsrika krävs stöd till kommunerna i form av information, utbildning och tekniska system med mera.
SKR ser också att förslagen behöver kompletteras med någon form av löpande kontroll av personer som på olika sätt deltar i hanteringen av explosiva varor.
– Trots de nya förslagen kommer det vara svårt att helt förhindra att kriminella får tag på legala sprängmedel. Kommunerna kan inte övervaka all hantering. Det är därför positivt att utredningen har fått ett tilläggsuppdrag som gäller löpande kontroll, säger Eva-Lena Öman.
Läs vidare
Sakkunnig
Johan Gert
Expert på avdelningen för tillväxt och samhällsbyggnad