Publicerad 19 juni 2025
Nyhet

SKR i Almedalen 2025

SKR är på plats i Visby för att prata välfärdsfrågor på längden och tvären. I år håller SKR i tre egna seminarier och medverkar på drygt 150 olika evenemang.

Anders Henriksson.

Anders Henriksson.

Almedalen är en viktig arena för det demokratiska samtalet och SKR ser det som en viktig plats för möten och diskussioner om välfärden och kommuner och regioners roll och ansvar.

– Vi håller Almedalen högt som demokratisk arena och mötesplats och försöker att medverka på så många evenemang som möjligt som är relevanta för kommuner och regioner. Som vanligt i Almedalen är det stort fokus på hälso- och sjukvårdsfrågor – men här ryms frågor inom alla välfärdsområden, säger Anders Henriksson, SKR:s ordförande.

Tre egna seminarier

SKR arrangerar tre egna seminarier. På onsdagen kl 15 om konkurrenskraft och tillväxt på seminariet ”Vägar framåt för Sveriges konkurrenskraft – från lokala etableringar till tillväxt i hela landet”, bland annat med statsrådet Niklas Wykman och Stegras vd Nicklas Wass.

Mer om SKR:s seminarier

På torsdagen kl 8.30 är det fokus på demografi: ”Färre barn, för få som jobbar, fler äldre – hur lever vi upp till välfärdslöftet? med bland andra statsrådet Anna Tenje och Kommunals ordförande och senare samma dag, kl 15, om uppbyggnad av det civila försvaret: Vem fixar vattnet, bussen, dialysen och barnomsorgen om kriget kommer?

– Jag ser fram emot spännande seminarier med representanter från kommuner, regioner, regeringen, näringslivet och myndigheterna. Vårt tredje seminarium, om civila försvaret, kommer att hållas på den arena som Region Gotland öppnat för kommunsektors under torsdagen – i samarbete med ICLD. Jag hoppas många kommer dit för att lyssna, ha en dialog och utbyta erfarenheter, säger Anders Henriksson. ´

Fakta: Ekonomi

De senaste årens tuffa ekonomiska situation, med stora prisökningar till följd av inflationen, har satt spår och lett till en real urholkning av skatteunderlaget. Det samtidigt som nästan alla kommuner och regioner står inför stora investeringar. Det handlar både om nya investeringar och om reinvesteringar, exempelvis i VA-systemen. Det kommer bli kostsamt och kostnaderna riskerar att slå särskilt hårt mot mindre kommuner.

Samtidigt befinner sig kommuner och regioner i en tid av anpassning till den demografiska utvecklingen, med minskat antal barn och ökat antal äldre personer. Det minskar trycket på förskola och skola och ökar trycket på äldreomsorg och hälso- och sjukvård. Utveckling och anpassningar är nödvändiga – men det kan vara svårt och tar ofta tid.

Läs mer: Ekonomirapporten, maj 2025

Fakta: Demografi

  • SCB:s prognos visar att det kommer födas betydligt färre barn, att det bara kommer bli en marginell ökning av personer i arbetsför ålder och att det blir betydligt fler äldre.
  • Fram till år 2033 väntas antalet personer i Sverige som är 85 år eller äldre öka med drygt 60 procent.
  • SCB prognosticerar fortsatt låga födelsetal, vilket innebär att antalet barn i förskolan och i de lägre stadierna i grundskolan kommer att minska de kommande åren.
  • Många kommuner har redan sett denna utveckling, och framöver väntas i princip alla kommuner påverkas
  • En minskning med 43 000 barn i förskolan motsvarar ungefär 800 förskolor.
  • En minskning med 172 000 barn i grundskoleåldern motsvarar 700 grundskolor.

Fördjupad analys av äldreomsorgsbehoven

Visualiseringsverktyg befolkningsprognos, kommunnivå

Visualiseringsverktyg äldreomsorgsbehov, kommunnivå

Fakta: Välfärdens medarbetare

  • Kommuner och regioner hade drygt 1,2 miljoner anställda i november 2024. Tre av fyra anställda var kvinnor. Jämfört med föregående år har antalet anställda minskat i kommuner men ökat i regioner. Andelen utrikes födda anställda fortsätter att öka i både kommuner och regioner. De senaste tio åren har andelen ökat från 13 till 22 procent i kommuner och från 14 till 19 procent i regioner.
  • I både kommuner och regioner var det fler som rekryterades än som lämnade sektorn 2024. Såväl andelen rekryteringar som andelen som lämnade sektorn var mindre än föregående år. Sjuksköterskor är en personalgrupp där andelen rekryteringar var hög – både i kommuner och regioner. Andra grupper med en hög andel rekryterade var vårdbiträden i kommuner och läkare (ej specialistkompetenta) i regioner.
  • Den genomsnittliga avgångsåldern ökade i både kommuner och regioner. Antalet anställda som arbetar kvar när de är 65 år eller äldre, eller kommer tillbaka efter pensionering, har ökat kraftigt under det senaste decenniet. Andelen anställda som arbetar heltid har fortsatt att öka i både kommuner och regioner.

Personalen i välfärden

Sjuksköterskor i kommuner och regioner

Mer fakta om välfärden

Är du intresserad av fler faktaunderlag om välfärdens verksamheter – kontakta presstjänsten.

Läs vidare

Pressjour

Kontakta oss

Kontaktformulär SKR








Verifiering * (obligatorisk)
Vi kontrollerar att du är en människa och inte en robot.