Publicerad 17 juni 2025
Nyhet

Ny mineralstrategi kräver helhetssyn

Frågor om mineralbrytning ökar i betydelse. SKR lyfter därför ett antal centrala aspekter som bör beaktas i arbetet med en ny nationell mineralstrategi.

Foto

Eva-Lena Öman

– Det krävs en samlad nationell syn på hur vi nyttjar naturtillgångar, med respekt för den lokala demokratin och kommunernas ansvar, säger Eva-Lena Öman, ordförande för SKR:s beredning rör samhällsbyggnad.

Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) har lämnat inspel till regeringens arbete med en ny mineralstrategi. I skrivelsen betonas vikten av att balansera nationella intressen med lokal förankring och samhällsbyggnad. SKR lyfter fem centrala punkter:

  • Staten behöver en sammanhållen syn på nyttjandet av nationella tillgångar.
  • Den kommunala självstyrelsen måste värnas i beslutsprocesser.
  • Processer ska vara effektiva, förutsägbara och transparenta.
  • Det krävs tydliga modeller för ansvar, kostnader och riskfördelning.
  • Kommuner bör få ersättning vid etablering av gruvor och andra projekt av nationellt intresse.

– Dagens system kompenserar inte kommuner tillräckligt för de långsiktiga konsekvenserna av mineralutvinning. En ny strategi bör därför inkludera ett ersättningssystem liknande de som finns i Norge och Finland, säger Eva-Lena Öman.

Läs vidare

Sakkunnig

Kristina Isacsson
Avdelningen för tillväxt och samhällsbyggnad

Pressjour

Kontakta oss

Kontaktformulär SKR








Verifiering * (obligatorisk)
Vi kontrollerar att du är en människa och inte en robot.