Publicerad 17 december 2024
Nyhet

Arbetet med nära vård fortsatt högt prioriterat

SKR välkomnar att regeringen har beslutat om en förordning som grund för fortsatta statsbidrag till kommuner och regioner i omställningen till nära vård.

Foto

Tobias Smedberg

– Det är positivt att beslutet är en långsiktig satsning som omfattar hela hälso- och sjukvårdssystemet med primärvården som nav. Vi befinner oss mitt i en stor transformation av hälso- och sjukvården och omsorgen till att bli mer personcentrerad, proaktiv och sammanhållen. Kommuner och regioner prioriterar arbetet högt och det är viktigt att också regeringen fortsatt stödjer omställningen finansiellt, säger Tobias Smedberg, ordförande i SKR:s beredning för primärvård och äldreomsorg.

Omställningen till nära vård befinner sig nu i den fas där nya arbetssätt utvecklas och sprids. De nya arbetssätten skapar positiv skillnad i alltfler människors vardag. Det kan till exempel handla om att vården blivit mer tillgänglig via digitala kontaktvägar, mobila team och äldremottagningar, eller om konsultationsstöd mellan specialistvård och primärvård.

En förutsättning för att nya arbetssätt har kunnat komma på plats är det omfattande arbete som kommuner och regioner har gjort med att ta fram länsgemensamma målbilder och handlingsplaner för omställningen till nära vård. Det har resulterat i en mer omfattande samverkan mellan kommun och region på flera organisatoriska nivåer.

– Omställningen står på en stabil grund och för att kunna växla upp krävs att vi alla krokar arm och håller samma riktning i arbetet. Från SKR ser vi fram emot ett fortsatt gott samarbete med Socialstyrelsen för att stödja och accelerera omställningen, säger Tobias Smedberg.

Regeringen har ännu inte fattat beslut om hur resurserna för omställningen till nära vård ska fördelas mellan regioner och kommuner.

– Fortsatta framsteg förutsätter långsiktig finansiering. Behovet av att accelerera omställningen försvåras idag av utmaningar med kompetensförsörjning och ekonomi. SKR ser också behov av att uppföljningen utvecklas för att bättre fånga effekter på systemnivå och för prioriterade målgrupper. säger Tobias Smedberg.

FAKTA OM NÄRA VÅRDOMSTÄLLNINGEN

I november 2020 beslutade riksdagen om en målbild för omställningen av svensk hälso- och sjukvård, där primärvården ska fungera som nav för en god, nära, samordnad och samskapad vård. En god och nära vård utgår från individuella förutsättningar och behov, är hälsofrämjande, förebyggande och proaktiv, och bidrar till jämlik hälsa, trygghet och självständighet.

SKR:s årsberättelse för Nära vård 2023-2024 visar att omställningen nu är i fasen där nya arbetssätt införs och sprids. Samtidigt finns stor variation mellan länen och behov av ökat breddinförande.

Läs vidare

Sakkunnig

Lisbeth Löpare Johansson
Samordnare Nära vård

Pressjour

Kontakta oss

Kontaktformulär SKR








Verifiering * (obligatorisk)
Vi kontrollerar att du är en människa och inte en robot.