Gott om sätt att möta äldreomsorgens utmaningar

Äldreomsorgen är inte fri från utmaningar, men det finns idéer för att möta dem. Det blev tydligt förra veckan under SKR:s mötesplats för hälsa, vård och omsorg för äldre.

På mötesplatsen, som arrangerades för andra gången i ordningen, träffas kommuner, privata vårdgivare, ministrar och myndigheter för att utbyta erfarenheter och förkovra sig i demografins utveckling och lyssna på inspirerande exempel. Årets tema var omställning – till nya arbetssätt, till en ny socialtjänstlag och till framtidens äldreomsorg.

Mötesplatsen rönte stort intresse och var fullsatt vilket också märktes på alla de samtal som uppstod utanför programmet från scen. Flera av programpunkterna manade till diskussion och erfarenhetsutbyte.

Det är inte lätt att göra ett urval bland de klokheter som yttrades, men jag gör ett försök:

  • Fråga inte medarbetarna “när ska du gå i pension”, utan “vad kan vi göra för att du ska jobba kvar?” Vikten av ledarskapets betydelse för att behålla arbetskraft lyftes fram som ett av flera tips på hur kompetensförsörjningen kan klaras när befolkningsprognosen nu visar att antalet personer 80 år och äldre ökar med nästan 40 procent fram till 2033. Om den genomsnittliga pensionsåldern höjs från dagens 64,2 år i äldreomsorgen till 66 år skulle behovet av rekryteringar minska med
    15 000 anställda.

  • Alla ska inte göra allt – det ska löna sig att utbilda sig och att få ansvar för särskilda arbetsuppgifter.” Härryda kommun slog fast att det självklart går att göra karriär i äldreomsorgen. De berättade om sina strategier för att klara kompensförsörjningen genom bland annat länets karriärsmodell, mentorskap, introduktionsprogram, intern kompetensutveckling, språkstödjande verksamhet, praktikplatser, attraktiva scheman och heltid som norm. Satsningar som medfört att Härryda nu har kö till arbeten inom äldreomsorgen!

  • Arbetssättet synliggör vad man kan göra med små medel, det blir så mycket synergieffekter bara av att vi samarbetar!” Karlstad kommun har infört välfärdsrådgivare på akutmottagning och vårdcentral. Vad menas då med välfärdsrådgivare? Jo, det är Karlstads kommuns nya benämning på de biståndsbedömare som lotsar och stödjer de invånare som besöker stadens akutmottagning och vårdcentralen Gripen. Att handläggarna flyttat in i vårdens lokaler har haft flera positiva effekter: ökad tillgänglighet, samordnad information, och färre sjukhusinläggningar, för att nämna några. Den nya titeln bedöms underlätta det uppsökande och förebyggande arbetet då biståndsbedömare traditionellt förknippas med myndighetsutövning och beslutsfattande av hemtjänst och särskilt boende.

Dagen avslutades med ett livligt panelsamtal mellan Sollefteås socialchef Ann-Katrin Lundin, Helsingborgs omsorgsdirektör Annika Andersson, Äldrenämndens ordförande i Uppsala Tobias Smedberg, och äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

Svårigheten att få med sig politiker på nödvändiga förändringar när det närmar sig valtider var ett tema som lyftes, liksom vikten av modiga politiker som vågar prioritera resurser och ta dialogen kring äldreomsorgens uppdrag. Medskick från panelen var att börja göra nytt för att kunna sluta göra annat, att benchmarka och ta rygg på varandra och att återvinna goda idéer som andra redan har haft. Allt för att kunna ställa om till framtidens äldreomsorg.

Den fysiska mötesplatsen för äldrefrågor kommer under året att följas av digitala mötesplatser. Håll utkik efter inbjudan till dem.

Nästa år kommer vi återigen att ses fysiskt i januari, då ser jag fram emot ännu fler samtal. Idéerna och viljan att fortsätta utveckla äldreomsorgen finns där. Nu gäller det att vi hjälps åt att sprida dem.

Skribent

Kommentarer

    Du måste vara inloggad för att få kommentera

    Stängd för fler kommentarer

    900

    Regler för kommentarer

    Kommentarer som innehåller stötande innehåll, eller innehåll som inte alls har med ämnet att göra kommer att sorteras bort.

    Här är våra regler:

    • Kommentarerna ska hålla en god ton.
    • Kommentarer får inte innehålla hat eller hot
    • Kommentarerna ska vara kopplade till inlägget
    • Kommentarer riktade till andra aktörer/verksamheter kommer inte att publiceras.
    • Kommentarer får inte utgöra spam. Spam är när inlägg av samma typ återkommer med hög frekvens från en eller ett fåtal användare.

    Kontakta oss

    Kontaktformulär SKR








    Verifiering * (obligatorisk)
    Vi kontrollerar att du är en människa och inte en robot.

    Om bloggen

    Vi som bloggar här arbetar med frågor om social omsorg och stöd på SKR.

    Vi skriver aktuellt om äldreomsorg, barn och unga, missbruk och beroende, funktionshindersfrågor och annat inom socialtjänsten.

    Prenumeration

    Prenumerera

    Sök i bloggen