Publicerad 14 oktober 2021

Kontaktuppgifter missbruks- och beroendevård

Här samlas kontaktpersoner hos SKR och i respektive län inom missbruk- och beroendevård.

Sveriges Kommuner och Regioner

Mikael Malm
08-452 78 31
mikael.malm@skr.se

Zophia Mellgren
08-452 79 53
zophia.mellgren@skr.se


Blekinge

Margaretha Jansson
Margaretha.Jansson@karlskrona.se


Peter Stålhandske
peter.stalhandske@regionblekinge.se


Dalarna

Ewa Kjell
ewa.kjell@borlange.se


Lena Berggren
lena.berggren@regiondalarna.se


Gotland

Andrea Mårtensson
andrea.martensson@gotland.se


Charlotta Pedersen
charlotta.pedersen@gotland.se


Gävleborg

Marie Karsbo
marie.karsbo@ovanaker.se


Ann-Sofie Åhs Bodin
ann-sofie.ahs.bodin@regiongavleborg.se


Halland

Hans Ackerot
Hans.Ackerot@regionhalland.se


Karin Nilsson

karin.nilsson1@varberg.se


Jämtland Härjedalen

Petra Olsson
petra.olsson@ostersund.se


Jönköping

Peter Tudén
peter.tuden@rlj.se


Liselotte Karlsson
liselotte.karlsson@rjl.se


Kalmar

Daniel Abrahamsson
daniel.abrahamsson@kfkl.se


Maria Minich Karlsson
maria.minich.karlsson@regionkalmar.se


Kronoberg

Jenny Blixt
jenny.blixt@kronoberg.se


Britt-Marie Johansson
brittmarie.johansson@alvesta.se


Norrbotten

Helena Asklund
helena.asklund@kfbd.se


Kate Oskarsson
kate.oskarsson@norrbotten.se


Skåne

Anna-Karin Ekman
anna-karin.ekman@skane.se


Christina Ek
christina.ek@malmo.se


Malin Gunnarsson
malin.gunnarsson@kfsk.se


Katarina Stein
karina.stein@skane.se


Stockholm

Tina Trygg
tina.trygg@storsthlm.se


Åsa Bringlöv
asa.bringlov@fou-sodertorn.se


Jocelyne Ängeslevä
jocelyne.angesleva@regionstockholm.se


Helena von Schewen
helena.vonschewen@regionstockholm.se


Sörmland

Elisabeth Björk Andersson
elisabeth.b.andersson@fou.sormland.se


Karin Dahlqvist Claesson
karin.dahlqvist.claesson@regionsormland.se


Uppsala

Ehline Larsson
ehline.larsson@regionuppsala.se


Åsa Magnusson
asa.magnusson@akademiska.se


Värmland

Åsa Andersson
asa.andersson@filipstad.se


Leif Martinsson
leif.martinsson@liv.se


Västerbotten

Lars Hellgren
lars.Hellgren@regionvasterbotten.se


Lena Häggström
lena.haggstrom@regionvasterbotten.se


Västernorrland

Camilla Carpholt
camilla.carpholt@kfvn.se


Anna-Karin Rudberg-Larsson
anna-karin.rudberg.larsson@lvn.se


Västmanland

Christina Persson
christina.persson@vasteras.se


Patrik Kalander
patrik.kalander@regionvastmanland.se


Västra Götaland

Cecilia Axelsson
Cecilia.Axelsson@goteborgsregionen.se


Kerstin Söderlund
kerstin.soderlund@skaraborg.se


Eva Hallberg
eva.k.hallberg@vgregion.se


Ulrika Sandén Praetorius
ulrika.praetorius@vgregion.se


Örebro

Urban Svensson
urban.svensson@orebro.se


Stefan Stjernström
stefan.stjernstrom@regionorebrolan.se


Östergötland

Carin Tyrén
Carin.Tyren@regionostergotland.se


Maria Branzell Hermelin
maria.branzellhermelin@norrkoping.se

Informationsansvarig

  • Zophia Mellgren
    Konsult
  • Mikael Malm
    Samordnare

Kontakt

Kontakta SKR

Har du en fråga med anledning av det pågående virusutbrottet?

Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.

Covid-19 och det nya coronaviruset