För kommuner som vill vara med i under­sök­ningen

Här finns information och svar på frågor för de kommuner som vill delta i den löpande insiktsundersökningen.

Undersökningen Insikt har genomförts av SKR sedan undersökningsåret 2010. Sedan 2016 genomförs undersökningen löpande, det vill säga varje år. Enkäter skickas ut månads-, kvartals-, eller halvårsvis. Resultaten redovisas löpande i SKR:s webbportal i takt med att enkätsvaren kommer in. De nationella resultaten med ranking av kommunerna redovisas årligen i april, året efter mätåret.

SKR ansvarar för enkätens utformning och instruktioner (tillsammans med SBA), databasen, webbportalen och den nationella redovisningen av resultaten. Upphandlade konsulter genomför enkätundersökningen och tar fram kommunrapporter till deltagande kommuner. SKR äger databasen och webbportalen.

Instruktioner, enkäter och ärendemallar för Insikt 2026

De kommuner som deltar med följande områden: brandskydd, bygglov, markupplåtelse miljö- och hälsoskydd, livsmedelskontroll och serveringstillstånd behöver ta del av följande tre filer: Instruktioner Insikt 2026, NKI-enkäten 2026 samt ärendemall NKI 2026.

De kommuner som även deltar med kommunalt lantmäteri behöver också ta del av NKI-enkäten för lantmäteri.

De kommuner som deltar med området upphandling behöver ta del av följande filer: Instruktioner Insikt 2026, NUI-enkäten 2026 (målgrupp 1), NUI-enkäten 2026 (målgrupp 2-4) samt ärendemall NUI 2026

Denna information finns även tillgänglig i Insiktsundersökningen webbportal. Samtliga kontaktpersoner för undersökningen kommer också att få materialet skickat till sig via sina respektive konsulter.

Har ni frågor kring materialet ta kontakt med Jan Torége eller Fredrik Berglund på SKR:

Nya dokument för Insikt 2026

Upphandling av konsult

För att genomföra enkätundersökningen behöver deltagande kommuner upphandla en av SKR godkänd statistikkonsult samt skriva ett avtal med SKR. Vi har tagit fram en mall för direktupphandling av NKI-konsult som vi rekommenderar att ni använder.

Mall för upphandling av konsult 2026 version 2 (Word) docx, 50 kB.

Innan undersökningen kan genomföras måste kommunen komma överens med konsulten om följande:

  • Vilka grupper – förutom företagare – som ska undersökas.
  • Vilka myndighetsområden som ska mätas.
  • Om resultaten ska presenteras i en egen kommunrapport eller inte.
  • Med vilka intervall ärendelistor med kontaktuppgifter ska skickas till konsult.

Det finns tre godkända konsulter, se kontaktuppgifter nedan.

Frågor om undersökningen

  • Frågor som rör själva enkätundersökningen och processerna runt denna besvaras av er konsult.
  • Frågor som rör enkätfrågor, instruktioner och webbportal besvaras av SKR.

Krav som kommunen måste uppfylla

För att få vara med i den nationella rankingen vad gäller det sammanslagna NKI-resultatet måste kommunen ha med ärenden inom följande fyra områden; Bygglov, Miljö- och hälsoskydd, Livsmedelskontroll samt Serveringstillstånd.

Saknas ett eller flera obligatoriska myndighetsområden får inte kommunen delta i den sammanslagna NKI-rankingen, däremot deltar man i rankingen för de myndighetsområden där man har resultat.

För att få delta i den officiella nationella rankingen måste kommunen totalt sett uppnå en svarsfrekvens på 40 procent.

I webbportalen och i kommunrapporter redovisas resultat som omfattar minst sju svar. I den officiella samman­ställningen av Insiktsundersökningen krävs minst 10 svar. För den officiella totala rankingen där fyra myndighets­områden är sammanslagna krävs det minst 20 svar.

Varje kommun ska utse en kontaktperson för under­sökningen. Om denna person slutar måste detta meddelas till upphandlad konsult samt för kännedom till SKR och SBA.

Om webbportalen

I regel så är det så att sex veckor efter att kommunerna laddat upp sina ärendelistor till konsulterna så ska resultaten börja synas i webbportalen, men det kan variera. Processen fungerar så att kommunerna överför sina ärendelistor till sin upphandlade konsult. Konsulten går igenom listorna, komp­letterar med mer information och ser till att de karantäns­regler man satt upp efterlevs. Därefter skickar de ut enkät­erna till respondenterna.

I webbportalen presenteras statistiken i stapeldiagram. Möjlighet finns att bryta ned statistiken på olika variabler, att jämföra resultaten över tid samt att jämföra sig med andra kommuner. Fördjupade analyser av resultaten beställs separat av den konsult kommunen har upphandlat.

De aggregerade nationella resultaten samt rankingar för kommunerna offentliggörs årligen i april, året efter mätåret.

Kostnader för att delta

Kostnaden för Insikt är tvådelad. Den är dels knuten till deltagande i Insiktsundersökningen och webbportalen, dels till enkätundersökningen. Avgiften för deltagande i Insikts­undersökningen och webbportalen betalas till SKR och avgiften för enkätundersökningen och eventuell kommun­rapport betalas till den konsult som kommunen upphandlar. Det finns tre godkända konsulter, se kontakt­uppgifter nedan.

Från och med 2025 är den fasta årskostnaden för deltag­ande i Insiktsundersökningen och att få tillgång till webb­verktyget 10 500 kronor. I den löpande under­sökningen anlitar deltagande kommuner någon av nedan angivna konsulter för insamling av data (enkäten) samt eventuellt framtagande av analyser och kommunrapporter. Kostnaden för detta beror främst på antalet ärenden, men också på vilka tjänster man beställer och kvaliteten på de register med ärenden och kontaktuppgifter som kommunen skickar till konsulterna.

Anmälan till Insikt

Fyll i formuläret för att anmäla dig. Alla fält är obligatoriska.

Jag vill anmäla * (obligatorisk)
Jag vill anmäla
Välj ett av alternativen

Kontaktuppgifter till godkända NKI-konsulter

Lysio Research (f.d. Enkätfabriken)

Evimetrix

Origo Group

Insikt och GDPR

Enligt SKR:s jurister finns inget i den nya lagstiftningen som hindrar undersökningens genomförande i framtiden. All data som lagras i SKR:s insiktsdatabas/webbverktyg är anonymiserad, materialet används för statistiska ändamål och det går inte att identifiera specifika personer eller företag i databasen.

Viktiga förändringar

  • Kommuner som deltar i Insikt ska informera om detta på sin webbplats. Att kommunen deltar i undersökningen, anledningen till att man deltar samt vilka myndighetsområden som berörs.
  • Register som överförs till upphandlad konsult som omfattar personuppgifter får inte längre skickas med e-post.

I artikel 5 och 89.1 i den nya dataskyddsförordningen (GDPR) beskrivs vad som gäller för personuppgifter

Dataskyddsförordningen, IMY Länk till annan webbplats.

Publiceringsinformation

Innehåll på sidan