• Pressmeddelande

Efterlängtad modernisering av ställföreträdarskap

SKR välkomnar regeringens förslag för att modernisera systemet för ställföreträdarskap, men förslagen är inte tillräckligt finansierade.

Emilia Danielsson, sektionschef SKR

Emilia Danielsson

Regeringen har presenterat förslag - Ett ställföreträdarskap att lita på - som innebär viktiga steg mot en modernisering av föräldrabalken, något SKR har arbetat för under flera decennier. Samtidigt kvarstår behovet av en bredare översyn av hela föräldrabalken.

– Det är glädjande att regeringen nu tar viktiga steg för att stärka ställföreträdarskapet. Samtidigt ser SKR fortsatt behov av en helhetsreform av föräldrabalken, säger Emilia Danielsson, sektionschef på juridiska avdelningen, Sveriges Kommuner och Regioner (SKR).

Från den 1 juli 2026 blir det, enligt förslaget, mer rättssäkert och snabbare att få god man i icke tvistiga ärenden, då beslutsrätten flyttas från allmän domstol till kommunens överförmyndare. SKR ser positivt på att Myndigheten för familjerätt och föräldraskapsstöd (MFoF) föreslås få ansvar för utbildning och stöd till ställföreträdare och överförmyndarverksamheten.

Regeringens förslag stärker vidare det kommunala självstyret genom att ge kommunfullmäktige större möjlighet att besluta om organisationsform för överförmyndarverksamheten. SKR välkomnar att regeringen har lyssnat på kritiken mot tidigare detaljregleringar, som skulle ha begränsat självstyret.

Finansieringsprincipen följs inte

En efterlängtad reform är införandet av ett nationellt ställföreträdarregister, men detta kommer först 2028. Samtidigt innebär de många förändringarna från sommaren 2026 en stor omställning för kommunerna. SKR beklagar att inga extra medel tillförs, trots att nya uppgifter tillkommer och uppgifter flyttas från tingsrätten. Finansieringsprincipen har inte beaktats.

– Vi ser positivt på att lagstiftningen blir mer modern och teknikneutral, men bristen på finansiering gör att införandet riskerar att äventyras. Det är problematiskt att regeringen väljer att inte finansierar nya åtaganden, säger Emilia Danielsson.

Det är glädjande att regeringen nu tar viktiga steg för att stärka ställföreträdarskapet.
Emilia Danielsson

Fakta

Antalet ställföreträdarskap är närmare 130 000.

För att få en ställföreträdare krävs det att den enskilde har en sjukdom, psykisk störning, försvagat hälsotillstånd eller liknande förhållanden vilket beskrivs såsom att den enskilde har en kognitiv nedsättning.

Som ställföreträdare utses en god man eller förvaltare. För att bli förordnad krävs det att personen är rättrådig, erfaren och i övrigt lämplig. Det är överförmyndaren som prövar en persons lämplighet genom bland annat olika registerkontroller.

I dagsläget omfattar ett ställföreträdarskap områdena ”bevaka rätt, förvalta egendom och sörja för person”. Från 1 juli 2026 föreslås områdena istället benämnas ”ekonomiska och personliga förhållanden”.

Överförmyndarverksamheten utövar tillsyn över ställföreträdare vilket bland annat medför en uppföljning av hur de närmare 100 miljarder som ställföreträdarna förvaltar, används för den enskildes bästa.Nationell publicerad statsitik för överförmyndarverksamheten, Länsstyrelserna Länk till annan webbplats.

Sakkunnig

Publiceringsinformation