Bestämmelser för arbetstagare i kompetenshöjande anställningar – BEKO och överenskommelse om etableringsjobb

Avsikten med BEKO är att främja kompetensförsörjningen till sektorn genom att möjliggöra fler vägar till anställning. En anställning på detta avtal är särskilt utformad för arbetstagare som behöver kompetenshöjande insatser för att sedan kunna anställas på HÖK.

För att möjliggöra etableringsjobb i sektorn har Överenskommelse om Etableringsjobb träffats. För de personer som arbetsgivaren vill anställa och som har beviljats ersättningen tillämpas BEKO, men med de särskilda bestämmelser om etableringsjobb som finns i Överenskommelsen om Etableringsjobb.

En anställning på BEKO ska i normalfallet leda till en tillsvidareanställning på heltid på HÖK.

Nu gällande avtal med

  • Svenska Kommunalarbetareförbundet
  • OFR:s förbundsområde Allmän kommunal verksamhet
    • Vision
    • Akademikerförbundet SSR
    • Ledarna
    • Fackförbundet Scen & Film
  • OFR:s förbundsområde Hälso- och sjukvård
  • OFR:s förbundsområde Lärare
  • OFR:s förbundsområde Läkare
  • AkademikerAlliansen

Redogörelsetext

Redogörelsetext för BEKO 25 och Etableringsjobb (PDF) pdf, 132 kB.

Cirkulär

Cirkulär 25:23 Överenskommelse om lön och villkor för arbetstagare i kompetenshöjande anställningar – BEKO 25 och Överenskommelse om Etableringsjobb Länk till annan webbplats.

Frågor och svar

Frågor och svar om Beko Länk till annan webbplats.

Handledarutbildning

Anställda på BEKO ska ha en handledare. Det ska eftersträvas att handledaren har handledarutbildning eller motsvarande kompetens.

Vård- och omsorgscollege handledarutbildning

Handledarutbildning, vård- och omsorgscollege Länk till annan webbplats.

YA-delegationens handledarutbildning

Eftersom YA-delegationen har upphört förvaltas materialet nu av Myndigheten för yrkeshögskolan.

Utbildningar utanför myndighetens ordinarie verksamhet, Myndigheten för yrkeshögskolan Länk till annan webbplats.

Publiceringsinformation

Innehåll på sidan