Publicerad: 24 oktober 2019

Ledamöter, NSK-S

I den Nationella samverkansgruppen för kunskapsstyrning i socialtjänsten (NSK-S) sitter ledamöter som representerar socialtjänsten i samtliga län, tillsammans med representanter från relevanta nätverk och kunskapsstyrande myndigheter.

Ledamöternas uppdrag är att bidra till att den kommunala och regionala nivån får bästa möjliga kunskapsstöd från aktörer på nationell nivå.

Kronoberg

Magnus Wallinder, ordförande NSK-S och förvaltningschef
Ljungby kommun
magnus.wallinder@ljungby.se

Värmland

Eva Lotta Lindskog, AU NSK-S och socialchef
Kristinehamns kommun
evacharlottak.lindskog@kristinehamn.se

Västernorrland

Mats Kollin, AU NSK-S och förvaltningschef
Härnösands kommun
mats.kollin@harnosand.se

Blekinge

Martin Olsson, förvaltningschef
Karlskrona kommun
martin.olsson@karlskrona.se

Dalarna

Ulrika Gärdsback, socialchef
Leksand kommun
ulrika.gardsback@leksand.se

Gävleborg

Marita Lindsmyr, socialchef
Ovanåker kommun
marita.lindsmyr@ovanaker.se

Halland

Johan Klingborg, socialchef
Falkenbergs kommun
johan.klingborg@falkenberg.se

Jämtland

Anda Embretzen, socialchef
Härjedalens kommun
anda.embretzen@herjedalen.se

Jönköpings län

Anders Saldner, socialchef
Vetlanda kommun
anders.saldner@vetlanda.se

Kalmar

Teresa Tolic Trossmo, socialchef
Högsby kommun
teresa.tolic-trossmo@hogsby.se

Norrbotten

Marjo Koivumaa, socialchef
Haparanda kommun
marjo.koivumaa@haparanda.se

Skåne

Annelie Börjesdotter, socialchef
Perstorp kommun
annelie.borjesdotter@perstorp.se

Nicolina Fransson, FoU-strateg
Kommunförbundet Skåne
nicolina.fransson@kfsk.se

Emma Pihl, förvaltningschef
Båstads kommun
emma.pihl@bastad.se

Stockholm

Södertörnskommunerna

Vakant

Nordväst

Lena Burman, Socialchef
Ekerö kommun
lena.burmanjohansson@ekero.se

Sörmland

Stefan Heinebäck, Socialchef
Nyköping kommun
stefan.heineback@nykoping.se

Uppsala län

Kaisa Björnström, Förvaltningsdirektör
Uppsala kommun
kaisa.bjornstrom@uppsala.se

Västerbotten

Staffan Näslund, Förvaltningschef
Skellefteå kommun
staffan.naslund@skelleftea.se

Västmanland

Lillemor Quist, Socialchef
Hallstahammar kommun
lillemor.quist@hallstahammar.se

Västra Götaland

Göteborgsregionen

Louise Odengard, avdelningschef
Göteborgs Stad
louise.odengard@stadshuset.goteborg.se

Skaraborg

Vakant

Fyrbodal

Lena Gardtman, socialchef
Bengtsfors kommun
lena.gardtman@bengtsfors.se

Borås/Sjuhärad

Sandra Säljö, socialchef
Herrljunga kommun
sandra.saljo@herrljunga.se

Örebro

Gabriella Mueller-Prabin , förvaltningschef
Kumla kommun
gabriella.mueller-prabin@kumla.se

Östergötland

Yvonne Thilander, Socialdirektör
Norrköping kommun
yvonne.thilander@norrkoping.se

Gotland

Vakant

SKL:s nätverk för regionala samverkans och stödstrukturer

Äldrecentrum

Åsa Hedberg Rundgren, direktör
Äldrecentrum
asa.hedbergrundgren@aldrecentrum.se

FoU Centrum för vård, omsorg och socialt arbete

Mats Eriksson
mats.eriksson3@linkoping.se

RSS Skåne län

Nicolina Fransson, FoU-strateg
Kommunförbundet Skåne
nicolina.fransson@kfsk.se

Sveriges Kommuner och Landsting

Anna Lilja Qvarlander, AU NSK-S
Processtöd för NSK-S, avdelningen för vård och omsorg, SKL
08-452 77 48
anna.lilja.qvarlander@skl.se

Anneli Jäderland, AU NSK-S
Avdelningen för vård och omsorg, SKL
anneli.jaderland@skl.se

Myndigheter

Socialstyrelsen

Camilla Wiberg, AU Utredare
Enheten för kunskapstillämpning
camilla.wiberg@socialstyrelsen.se

SBU

Gunilla Fahlström, Projektledare
SBU
gunilla.fahlstrom@sbu.se

Forte

Stella Jacobsson, Forskningssekreterare
Forte
stella.jacobson@forte.se

Folkhälsomyndigheten

Jessika Spångberg
jessika.spangberg@folkhalsomyndigheten.se

eHälsomyndigheten

Susanna Wahlberg
susanna.wahlberg@ehalsomyndigheten.se

Informationsansvarig

  • Anna Lilja Qvarlander
    Handläggare

Kontakt

Välkommen att skicka din fråga till SKR!

Gäller din fråga arbetsrätt eller kollektivavtal/förhandling?

SKR:s rådgivning riktar sig till personalchefer och förhandlingschefer i kommuner och regioner. Om din fråga är på uppdrag av dessa behöver du ange det.








Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!

Sidfot