Publicerad: 10 mars 2020

Ledamöter i NSK-S

I den Nationella samverkansgruppen för kunskapsstyrning i socialtjänsten (NSK-S) sitter ledamöter som representerar socialtjänsten i samtliga län, tillsammans med representanter från relevanta nätverk och kunskapsstyrande myndigheter.

Ledamöternas uppdrag är att bidra till att den kommunala och regionala nivån får bästa möjliga kunskapsstöd från aktörer på nationell nivå.

Arbetsutskottet NSK-S

Västernorrland

Mats Kollin, förvaltningschef
Härnösands kommun
mats.kollin@harnosand.se

Värmland

Eva Lotta Lindskog, socialchef
Kristinehamns kommun
evacharlottak.lindskog@kristinehamn.se

Örebro

Gabriella Mueller-Prabin , förvaltningschef
Kumla kommun
gabriella.mueller-prabin@kumla.se

Uppsala

Lena Ring, FOU chef
Region Uppsala
lena.ring@regionuppsala.se

E-hälsomyndigheten

Susanna Wahlberg, enhetschef
E-hälsomyndigheten
susanna.wahlberg@ehalsomyndigheten.se

Socialstyrelsen

Sara Hellblom Gustafsson, enhetschef
Socialstyrelsen
sara.hellblom-gustafsson@socialstyrelsen.se

Sveriges Kommuner och Regioner

Anna Lilja Qvarlander, processtöd för NSK-S
08-452 77 48
anna.lilja.qvarlander@skr.se

Anneli Jäderland, handläggare
anneli.jaderland@skr.se

Övriga ledamöter

Kronoberg

Per Sandberg, förvaltningschef
Växjö kommun
per.sandberg@vaxjo.se

Blekinge

Vakant

Dalarna

Ulrika Gärdsback, socialchef
Leksand kommun
ulrika.gardsback@leksand.se

Gävleborg

Marita Lindsmyr, socialchef
Ovanåker kommun
marita.lindsmyr@ovanaker.se

Halland

Johan Klingborg, socialchef
Falkenbergs kommun
johan.klingborg@falkenberg.se

Jämtland

Anda Embretzen, socialchef
Härjedalens kommun
anda.embretzen@herjedalen.se

Jönköpings län

Anders Saldner, socialchef
Vetlanda kommun
anders.saldner@vetlanda.se

Kalmar

Teresa Tolic Trossmo, socialchef
Högsby kommun
teresa.tolic-trossmo@hogsby.se

Norrbotten

Annette Viksten Åhl, socialchef
Gällivare kommun
annette.vikstenahl@gallivare.se

Skåne

Annelie Börjesdotter, socialchef
Perstorp kommun
annelie.borjesdotter@perstorp.se

Dinah Åbinger, socialdirektör
Helsingborg kommun
dinah.abinger@helsingborg.se

Stockholm

4 vakanta platser

Sörmland

Stefan Heinebäck, socialchef
Nyköping kommun
stefan.heineback@nykoping.se

Uppsala län

Lenita Granlund, förvaltningsdirektör
Uppsala kommun
lenita.granlund@uppsala.se

Västerbotten

Staffan Näslund, förvaltningschef
Skellefteå kommun
staffan.naslund@skelleftea.se

Västmanland

Lillemor Quist, socialchef
Hallstahammar kommun
lillemor.quist@hallstahammar.se

Västra Götaland

Göteborgsregionen

Louise Odengard, avdelningschef
Göteborgs Stad
louise.odengard@stadshuset.goteborg.se

Skaraborg

Pernilla Magnusson, förvaltningschef
Skara kommun
pernilla.magnusson@skara.se

Fyrbodal

Lena Gardtman, socialchef
Bengtsfors kommun
lena.gardtman@bengtsfors.se

Borås/Sjuhärad

Sandra Säljö, socialchef
Herrljunga kommun
sandra.saljo@herrljunga.se

Östergötland

Yvonne Thilander, socialdirektör
Norrköping kommun
yvonne.thilander@norrkoping.se

Gotland

Vakant

SKR:s nätverk för regionala samverkans- och stödstrukturer

Sirpa Virtanen, chef för socialtjänstens samverkan och stödstrukturer och FoU
Kommunförbundet Västernorrland
sirpa.virtanen@y.komforb.se

Föreningen FoU Välfärd

Åsa Hedberg Rundgren, direktör
Äldrecentrum
asa.hedbergrundgren@aldrecentrum.se

Mats Eriksson
FoU Centrum för vård, omsorg och socialt arbete
mats.eriksson3@linkoping.se

Statens beredning för medicinsk och social utvärdering, SBU

Gunilla Fahlström, projektledare
SBU
gunilla.fahlstrom@sbu.se

Forte

Stella Jacobsson, forskningssekreterare
Forte
stella.jacobson@forte.se

Folkhälsomyndigheten

Jessika Spångberg
Folkhälsomyndigheten
jessika.spangberg@folkhalsomyndigheten.se

Informationsansvarig

  • Anna Lilja Qvarlander

Kontakt

Har du en fråga med anledning av det pågående virusutbrottet?

Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.

Covid-19 och det nya coronaviruset








Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!