Publicerad: 10 juni 2020

Kontaktpersoner inom missbruk- och beroendevård

Här samlas kontaktpersoner hos SKR och i respektive län inom missbruk- och beroendevård.

Sveriges Kommuner och Regioner

Mikael Malm
08-452 78 31
mikael.malm@skr.se

Zophia Mellgren
08-452 79 53
zophia.mellgren@skr.se

Blekinge

Margaretha Jansson
Margaretha.Jansson@karlskrona.se

Peter Stålhandske
peter.stalhandske@regionblekinge.se

Dalarna

Ewa Kjell
ewa.kjell@borlange.se

Lena Berggren lena.berggren@regiondalarna.se


Gotland

Andrea Mårtensson andrea.martensson@gotland.se

Charlotta Pedersen
charlotta.pedersen@gotland.se

Gävleborg

Marie Karsbo
marie.karsbo@ovanaker.se

Ann-Sofie Åhs Bodin
ann-sofie.ahs.bodin@regiongavleborg.se

Halland

Hans Ackerot
Hans.Ackerot@regionhalland.se

Karin Nilssonkarin.nilsson1@varberg.se


Jämtland Härjedalen

Petra Olsson
petra.olsson@ostersund.se

Nils Stenström
nils.stenstrom@regionjh.se

Jönköping

Peter Tudén
peter.tuden@rlj.se

Liselotte Karlsson
liselotte.karlsson@rjl.se

Kalmar

Daniel Abrahamsson
daniel.abrahamsson@kfkl.se

Maria Minich Karlsson
maria.minich.karlsson@regionkalmar.se

Kronoberg

Jenny Blixt
jenny.blixt@kronoberg.se 
Britt-Marie Johansson
brittmarie.johansson@alvesta.se

 

Norrbotten

Helena Asklund
helena.asklund@kfbd.se

Kate Oskarsson
kate.oskarsson@norrbotten.se

Skåne

Anna-Karin Ekman
anna-karin.ekman@skane.se

Christina Ek
christina.ek@malmo.se

Malin Gunnarsson
malin.gunnarsson@kfsk.se

Katarina Stein
karina.stein@skane.se

Stockholm

Tina Tryggtina.trygg@storsthlm.se

Åsa Bringlöv
asa.bringlov@fou-sodertorn.se

Jocelyne Ängeslevä
jocelyne.angesleva@sll.se

Helena von Schewen
helena.vonschewen@sll.se

Sörmland

Elisabeth Björk Andersson
elisabeth.b.andersson@fou.sormland.se

Karin Dahlqvist Claesson
karin.dahlqvist.claesson@regionsormland.se

 

Uppsala

Ehline Larsson
ehline.larsson@regionuppsala.se

Åsa Magnusson
asa.magnusson@akademiska.se

Värmland

Åsa Andersson
asa.andersson@filipstad.se

Leif Martinsson
leif.martinsson@liv.se

Västerbotten

Lars Hellgren
lars.Hellgren@regionvasterbotten.se

Lena Häggström
lena.haggstrom@regionvasterbotten.se


Västernorrland

Camilla Carpholt
camilla.carpholt@kfvn.se

Anna-Karin Rudberg-Larsson
anna-karin.rudberg.larsson@lvn.se

Västmanland

Christina Persson
christina.persson@vasteras.se

Patrik Kalander
patrik.kalander@regionvastmanland.se

Västra Götaland

Cecilia Axelsson
Cecilia.Axelsson@goteborgsregionen.se

Kerstin Söderlund
kerstin.soderlund@skaraborg.se

Eva Hallberg
eva.k.hallberg@vgregion.se

Ulrika Sandén Praetorius
ulrika.praetorius@vgregion.se

Örebro

Urban Svensson
urban.svensson@orebro.se

Stefan Stjernström
stefan.stjernstrom@regionorebrolan.se


Östergötland

Carin Tyrén
Carin.Tyren@regionostergotland.se

Maria Branzell Hermelin

maria.branzellhermelin@norrkoping.se

Kontakt

Har du en fråga med anledning av det pågående virusutbrottet?

Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.

Covid-19 och det nya coronaviruset








Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!