Publicerad: 19 oktober 2020

Kontaktuppgifter kring läkemedelsfrågor

Kontaktpersoner i läkemedelsfrågor inom regionerna.

Läkemedelskommittér

Kontaktuppgifter till läkemedelskommittér

Regioner

Blekinge

Olivia Frånberg
olivia.franberg@regionblekinge.se

Jonas Römanjonas.roman@regionblekinge.se

Dalarna

Maria Gradén 
maria.graden@regiondalarna.se

Gunnar Domeij
gunnar.domeij@regiondalarna.se

Gotland

Sissela Liljeqvist
sissela.liljeqvist@gotland.se

Magdalena Öhlund
magdalena.ohlund@gotland.se

Gävleborg

Jessica Eriksson
jessica.eriksson@regiongavleborg.se

Björn Ericsson
bjorn.ericsson@regiongavleborg.se

Johanna Carlssonjohanna.carlsson@regiongavleborg.se

Halland

Magnus Bengtsson
magnus.bengtsson@regionhalland.se

Tamara Adem
tamara.adem@regionhalland.se

Jämtland Härjedalen

Kristina Seling
kristina.seling@regionjh.se

Karin Lindgren
karin.lindgren@regionjh.se

Jönköping

Mårten Lindström
marten.lindstrom@rjl.se

Anne Hiselius
anne.hiselius@rjl.se

Kalmar

Mathias Landerdahl
mathias.landerdahl@regionkalmar.se

Ellen Vinge
ellen.vinge@regionkalmar.se

Kronoberg

Stephan Quittenbaum
stephan.quittenbaum@kronoberg.se

Magnus Mungemagnus.munge@kronoberg.se

Norrbotten

Anders Bergström
anders.bergstrom@norrbotten.se

Linda Grahn
linda.grahn@norrbotten.se

Skåne

Maria Landgren
maria.landgren@skane.se

Stefan Nilsson
stefan.u.nilsson@skane.se

Linda Staaf
linda.staaf@skane.se

Stockholm

Gerd Lärfars
gerd.larfars@sll.se

Kristina Aggefors
kristina.aggefors@sll.se

Malin Alenius
malin.alenius@sll.se

Siobahn Wallhuss
siobahn.wallhuss@sll.se

Sörmland

Lars Steen
lars.steen@regionsormland.se

Rickard Kaugesaarrickard.kaugesaar@regionsormland.se

Uppsala

Sofie Schwan
sofie.schwan@regionuppsala.se

Thomas Lindqvist
thomas.lindqvist@regionuppsala.se

Värmland

Susanne Carlsson
susanne.carlsson@regionvarmland.se

Tove Tevell
tove.tevell@regionvarmland.se

Västerbotten

Lisa Selberg
lisa.selberg@regionvasterbotten.se
Jörn Schneede jorn.schneede@regionvasterbotten.se

Bo Sundqvistbo.sundqvist@regionvasterbotten.se

Västernorrland

Maria Alsén Lindström
maria.alsen.lindstrom@rvn.se

Lena Wiberg
lena.wiberg@rvn.se

Västmanland

Inge Eriksson
inge.eriksson@regionvastmanland.se

Karl-Johan Lindner
karl.johan.lindner@regionvastmanland.se

Västra Götaland

Lena Gustafsson
lena.ma.gustafsson@vgregion.se

Peter Amundin
peter.amundin@vgregion.se

Jan Carlström
jan.carlström@vgregion.se

Marie Rasmuson
marie.rasmuson@vgregion.se

Östergötland

Ulrika Whiss
ulrika.whiss@regionostergotland.se

Christina Fischer
christina.fischer@regionostergotland.se

Örebro

Erik Fredholm
erik.fredholm@regionorebrolan.se

Maria Palmetun-Ekbäck
maria.palmetun-ekback@regionorebrolan.se

Informationsansvarig

  • Susanna Eklund
    Handläggare

Kontakt

Har du en fråga med anledning av det pågående virusutbrottet?

Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.

Covid-19 och det nya coronaviruset








Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!