Publicerad: 20 oktober 2020

Nätverk med regionala kontaktpersoner patientkontrakt

Varje region har utsett en eller flera kontaktpersoner, som ansvariga för patientkontraktsarbetet i regionen. Kontaktpersonerna ingår i ett nationellt nätverk.

Region Blekinge

Inga-Lisa Apelmaninga-lisa.apelman@regionblekinge.se

Region Dalarna

Louise Pettersson louise.a.pettersson@regiondalarna.se

Region Gotland

Madeleine Smed madeleine.smed@gotland.se

Maria Hellstrom maria.hellstrom@gotland.se

Region Gävleborg

Johanna Hedbergjohanna.hedberg@regiongavleborg.se

Region Halland

Victoria Anderssonvictoria.andersson@regionhalland.se

Region Jämtland Härjedalen

Elsy Backström elsy.backstrom@regionjh.se

Region Jönköping

Agneta Levin
agneta.levin@rjl.se

Region Kalmar

Maria Hilberth maria.hilberth@ltkalmar.se

Region Kronoberg

Frida Holm Johanssonfrida.holm-johansson@kronoberg.se

Region Norrbotten

Hans Nylund hans.nylund@norrbotten.se

Region Skåne

Greger Linander Greger.Linander@skane.se

Region Stockholm

Eva Printzeva.printz@sll.se

Region Sörmland

Gunilla Carlson gunilla.carlson.kjell@regionsormland.se

Region Uppsala

Ann Sofie Geschwindt ann-sofie.geschwindt@regionuppsala.se

Region Värmland

Annika Lind annika.lind@regionvarmland.se

Region Västerbotten

Katarzyna Wikströmkatarzyna.wikstrom@regionvasterbotten.se

Region Västmanland

Ann-marie Iversenann-marie.iversen@regionvastmanland.se

Region Västra Götaland

Christina Möller christina.moller@vgregion.se

Monica Skotte Sjögren monica.skotte-sjogren@vgregion.se

Region Västernorrland

Maria Viklundmaria.viklund3@rvn.se

Region Örebro

Anna Mann Anna.mann@regionorebrolan.se

Region Östergötland

Carin Ericsson carin.ericsson@regionostergotland.se

Informationsansvarig

  • Anette Nilsson
    Konsult

Kontakt

Har du en fråga med anledning av det pågående virusutbrottet?

Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.

Covid-19 och det nya coronaviruset








Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!