Seminarieserien Glo och sno
En seminarieserie för dig som arbetar med frågor som rör kvinnors hälsa och vården före, under och efter graviditet. Det är en mötesplats för dig som har ett ansvar eller särskilt intresse för utveckling och förbättring och som vill träffa fler och veta mer om det som sker i andra regioner.
Med glimten i ögat har vi valt att kalla denna seminarieserie för Glo och sno. Ni som deltar och ”glor” ska förhoppningsvis bli inspirerade till att ”sno” en god idé och ta med er den i ert arbete. Lösningar på stora utmaningar kan sällan kopieras rakt av, men genom att inspireras av hur andra har gjort hoppas vi kunna bidra till ett regions- och verksamhetsöverskridande lärande.
Utbyte av erfarenheter
Syftet är att sprida goda exempel samt ge en arena för att utbyta erfarenheter och tankar kring specifika ämnen och konkreta verksamhetsexempel. SKR bjuder på en mötesplats, kunskap och inspirerande exempel från regionerna. Du bjuder på din kunskap och din erfarenhet tillsammans med andra.
Målgruppen för seminarierna är personer med ansvar för utveckling och förbättring för kvinnors hälsa och vårdkedjan graviditet, förlossning och eftervård.
Genomförda seminarier
11 december: AI för analys av fritextsvar i den nationella graviditetsenkäten
På Södersjukhuset i Stockholm bedrivs ett innovationsprojekt med syfte att tillgängliggöra och använda fritextsvaren i utvecklingen av verksamheten. I projektet pågår utveckling av en AI-språkmodell som sorterar texterna utifrån olika kategorier, till exempel smärtlindring, amningsstöd och delaktighet. Fritextsvaren görs tillgängliga i verksamheten och används av medarbetarna vid exempelvis reflektionsövningar och utveckling av rutiner och nya arbetssätt. Seminariet är 57 minuter.
27 november: Jämlikt SRHR och interkulturella perspektiv
I det här seminariet delar två ungdomsmottagningar med sig av sina erfarenheter av antirasistiska arbetssätt. Från Skärholmens ungdomsmottagning deltar Mantha Kasagiannis och Rovinah Norberg och från ungdomsmottagningen i Sollentuna deltar Annie Boroian. Seminariet är 59 minuter.
25 september: Könsstympning – erfarenheter och förbättringsarbeten
Hanna Edvardsson, verksamhetsutvecklare på Vulvamottagningen på Angereds närsjukhus berättar om Västra Götalandsregionens arbete mot könsstympning. Seminariet är cirka 59 minuter.
3 september: Vård under klimakteriet – förbättringar för att uppnå jämlik vård
Region Stockholm presenterar resultat från Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin, SRHR enheten. Om hur kvinnor får vård för klimakteriebesvär samt vilka åtgärder som genomförs för att förbättra jämlik vård i regionen till kvinnor med klimakteriebesvär. Seminariet är cirka 59 minuter.
Tidgare seminarier finns att se på SKR Play.