Innovationsplattformens stöd i näringslivssamverkan med hälso- och sjukvården i VGR
Inom Innovationsplattformen VGR har en process och ett stödmaterial i form av rutiner, riktlinjer och en digital utbildning tagits fram för hur kontakt mellan vården och näringsliv kan se ut.
Kort sammanfattning
Det fanns ett behov hos företag som ville samarbeta med vården under sin utvecklingsprocess – i annat än kliniska prövningar och läkemedelsförfrågningar – i och med framväxten av startups och satsningar inom life science. Detta blev tydligt när Innovationsplattformen VGR startade sin verksamhet, och vi påbörjade arbetet med en process. Innovationsplattformen har under åren byggt upp ett forum för att hantera förfrågningarna, med representanter från ett flertal stödfunktioner och vårdförvaltningar inom VGR, samt tagit fram en intern riktlinje med tillhörande debiteringsmodell och avtalsmall för uppdragsavtal. Arbetet med processen och stödmaterialet har gett många viktiga lärdomar, bland annat att det är svårt med en process när förfrågningarna är av väldigt olika karaktär, om behovet av olika kompetenser och stödfunktioner samt om det viktiga förankringsarbetet.
Kategori
- Digitalisering
- Forskning och innovation
- Hälsa och sjukvård
Exempel från
Västra Götalandsregionen
Tidsperiod
2015 – pågående
Innovationsplattformen VGR arbetar genom olika satsningar för att främja utvecklingen av innovationer inom hälso- och sjukvården. Det finns en väg in för företag och akademi som önskar kontakt med vården i form av dialog, rådgivning, testaktiviteter och liknande. Innovationsplattformen har under årens lopp byggt upp ett forum för att hantera förfrågningarna, med representanter från ett flertal stödfunktioner och vårdförvaltningar inom VGR. En intern riktlinje med tillhörande debiteringsmodell och avtalsmall för uppdragsavtal har tagits fram. Innovationsplattformen har också arbetat aktivt med testbäddsfrågan och varit part i Testbädd Göteborg, en satsning som ursprungligen leddes av Business Region Göteborg. En testbäddskartläggning inom VGR har utförts, och Sahlgrenska Science Park har genomfört en kartläggning av företagens behov av en testbädd inom sjukvård. Innovationsplattformen fungerar som testbädd och väg in till testmöjligheter inom VGR:s hälso- och sjukvårdsförvaltningar. Det finns även en testbädd specifikt för tester inom primärvården i VGR.
På Sahlgrenskas Universitetssjukhus pågår sedan 2022 en satsning med handlingsplan och tillhörande aktiviteter för näringslivssamverkan. Målet här är ”en kompetent och trygg organisation med konkreta incitament för samverkan mellan vård och näringsliv”. Inom ramen för detta är näringslivskontakter utsedda för varje område på Sahlgrenska och de får stöd i arbetet från Innovationsplattformen och Gothia Forum. En riktlinje för näringslivssamverkan på SU är också framtagen.
Under 2025 lanserades en digital utbildning om samarbete med företag för VGR:s medarbetare.
Bakgrund – utgångspunkt, syfte och mål
När Innovationsplattformen i VGR startade sin verksamhet fick vi snabbt ett antal förfrågningar från företag som ville samverka med vården under sin utvecklingsprocess och som inte visste hur de kunde komma vidare. Gothia Forum som är nod i Västsverige för kliniska studier stöttar vid förfrågningar som gäller kliniska prövningar och traditionella läkemedelsförfrågningar – men med framväxten av startups och satsningen på life science-sektorn i stort fanns ett gap för företag som inte primärt var ute efter just kliniska prövningar.
Genomförande
Vi har under åren jobbat fram för processer för hur vi hanterar förfrågningar från företag. Från att de från början enbart hanterades inom den egna verksamheten synliggjordes ett behov av att ha med stödfunktioner som IT, inköp och jurist. Med tiden utökades även med representanter från olika vårdförvaltningar som sjukhus, primärvård, folktandvården med flera. Vi såg också att många förfrågningar rörde sig i gränslandet mellan innovation och klinisk prövning och tog då även in en resurs från Gothia Forum.
Inom ramen för Innovationsplattformens uppdrag med att möjliggöra hållbar och värdeskapande innovationssamverkan med externa aktörer, används processen även i arbetet med den handlingsplan som tagits fram för näringslivssamverkan på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Arbetet initierades av SU:s tidigare sjukhusdirektör Anne-Marie Wennberg tillsammans med Sahlgrenskas life science-strateger och FoUUI (framför allt Innovationsplattformen och Gothia Forum). Syftet var att skapa en kompetent och trygg organisation med konkreta incitament för samverkan mellan vård och näringsliv, och man skapade en ny roll för näringslivskontakter. Här fanns det ett mandat från SU:s ledningsgrupp. Områdesledningarna var ägare av respektive näringslivskontakt och rollens utformning, då behovet ser lite olika ut inom olika områden. Arbetet är nu under uppdatering i samband med programmet SU 6.0 och Sahlgrenskas Universitetssjukhus mål att bli Europas ledande universitetssjukhus 2032.
När det gäller vårdens behov av att kontakta näringslivet för samverkan, framför allt i väldigt tidig fas, så har det hanterats inom interna innovationsprojekt (med stöd från innovationsfonden) samt större satsningar som Innovationsmotorn.
Under 2024 startade arbetet med att ta fram en utbildning för VGR-medarbetare för att öka kompetensen inom samarbeten mellan vård och företag. Utbildningen lanserades i maj 2025.
Det här har arbetet lett fram till
Vi har nu en process, en väg in, näringslivskontakter, utbildning och testbäddsverksamhet med genomförda företagsuppdrag. Trots detta är det inte alltid lätt att få till uppdrag. Det kan bero på att förväntningarna inte överensstämmer, lagliga hinder (ofta helt berättigade) för att genomföra förfrågan från företaget, eller att vården inte har utrymme för uppdraget då vi enbart får debitera faktiska kostnader.
De viktigaste slutsatserna
Förfrågningarna in till Innovationsplattformen och våra verksamheter är av väldigt olika karaktär, vilket gör det svårt med en process. Det går att strömlinjeforma till viss del men man måste ta höjd för att olika frågor kräver olika kompetenser. Stödet behöver också ständigt utvecklas och nya kompetenser tas in i och med att teknik och regelverk förändras.
Det är oerhört viktigt med förankringsarbete med stödverksamheter, de kliniska verksamheterna och chefsled internt. Frågeställning ut mot verksamheterna behöver alltid förankras mot verksamhetschef eller motsvarande för att undvika att enskilda anställda säger ja eller nej utan ett verksamhetsperspektiv.
I arbetet med näringslivssamarbeten är det viktigt att ha med stödfunktioner:
- Jurister och andra experter inom lagar och regelverk, exempelvis medicintekniskt råd och kliniska prövningar.
- Strategisk IT-kompetens, för att kunna identifiera genomförbarheten av bland annat tester av digitala lösningar och hur de kan fungera i regionens kontext.
- Inköp, för att kunna stötta i pågående upphandlingar, i hantering av en provuppställning, i tidig dialog samt i upphandling i innovationssamarbeten.
- Representanter från olika områden i hälso- och sjukvården är också viktiga att ha med, för att kunna få snabbare förankring och se var i systemet förfrågningar hör hemma.
Förutom att jobba internt i VGR är det viktigt att jobba nära ekosystemet för innovation, som innovationskontor och inkubatorer. Detta för att öka kompetensen kring hur man kan samverka mellan offentlig aktör, akademi och näringsliv.
Avslutningsvis behövs uthållighet och tålamod – det är svårt att nå ut till alla både internt och externt med vad som gäller.
Fördjupning
- För akademi och företag, Innovationsplattformen VGR Länk till annan webbplats.
- Skicka in ditt ärende till Innovationsplattformen, Innovationsplattformen VGR Länk till annan webbplats.
- Testbäddar – vad pågår i VGR?, Innovationsplattformen VGR Länk till annan webbplats.
- Digital testbädd inom primärvården - Regionområde FoUUI primär och nära vård, VGR Länk till annan webbplats.
- Riktlinjer för näringslivssamverkan vid SU (PDF) Länk till annan webbplats.
- Samverkan mellan vård, akademi och näringsliv – life sciende, Sahlgrenskas universitetssjukhus Länk till annan webbplats.
- Samverkan med industri och akademi, Innovationsplattformen VGR Länk till annan webbplats.
- Samarbete och kontakt mellan vård och företag, Innovationsplattformen VGR Länk till annan webbplats.
Kontakt
- Maria Holmén
- Innovationsplattformen VGR
- maria.holmen@vgregion.se