Vattenbrist i backspegeln – lärdomar som stärker nästa beredskap
Efter en sommar med vattenbrist samlar vi kommuner, regioner och VA-aktörer för ett konkret erfarenhetsutbyte om vad som fungerade, vad som skavde och vad som behöver stärkas inför nästa torrperiod. Vi delar praktiska exempel, lärdomar och arbetssätt som kan omsättas i den egna beredskapen.
Innehåll
Hur hanterades sommarens bristsituation i praktiken? Vilka åtgärder gav effekt – och vilka utmaningar blev tydliga när trycket ökade?
Vi fokuserar på konkreta erfarenheter från kommuner, regioner och VA-verksamheter: prioriteringar, samverkan, kommunikation och åtgärder som stärker dricksvattenberedskapen över tid. Samtalen sker i mindre grupper för att ge utrymme för erfarenhetsutbyte, frågor och gemensam reflektion.
Målgrupp
Seminariet riktar sig till dig som arbetar strategiskt eller operativt i kommun eller region med:
- beredskap
- dricksvattenförsörjning
- VA
- klimatanpassning
- samhällsviktig verksamhet.
Det är särskilt relevant för kommuner och regioners beredskapschefer, beredskapssamordnare, VA-chefer och andra nyckelpersoner som vill dra nytta av andras erfarenheter för att stärka den egna organisationens beredskap.
Information om seminariet
Seminariet äger rum via Teams och kommer inte att spelas in. Dokumentation skickas ut efter att mötet har ägt rum.