Jämställdhets­nätverket

Temat denna gång är Demokrati och jämställdhetsarbete efter valet. Hur skapar vi bästa möjliga förutsättningar för en jämställd demokrati? Nätverket vänder sig till befintliga och blivande medlemmar.

Innehåll

En heldag i jämställdhetsnätverket där vi samlar de viktigaste nyheterna, insikterna och diskussionerna som driver jämställdhetsarbetet framåt i kommuner och regioner.

Denna gång lyfter vi frågor som hot och hat mot förtroendevalda och tjänstepersoner, erfarenheter efter valet och hur jämställdhetsperspektivet kan stärkas i politikens och verksamheternas ordinarie processer. Tillsammans utforskar vi utmaningar, delar goda exempel och identifierar framgångsfaktorer för det fortsatta arbetet.

Målgrupp

  • Medlemmar i SKR:s jämställdhetsnätverk
  • Strateger och controllers som är intresserade av att delta i SKR:s jämställdhetsnätverk

Information om evenemanget

Evenemanget kommer inte att spelas in. Dokumentation skickas ut efter att nätverket har ägt rum. Efter nätverket finns det möjlighet att vara med på jämställdhets-AW på SKR med samtal om grooming och gråzoner.

Praktisk information

Publiceringsinformation