Enskilda vägar – Hur kan kommuner tänka kring sitt engagemang?
Ett seminarium som bland annat tar upp frågor om regelverk, bidrag, förrättning och föreningskunskap. Dessutom delar två kommuner med sig av kunskap om hur de arbetar med enskilda vägar.
Innehåll
Ett intressant och lärorikt seminarium om enskilda vägar. Trafikverket deltar och berättar hur det fungerar med det statliga bidraget och den nya förordningen. REV (Riksförbundet enskilda vägar) deltar med kunskap om förrättning och föreningskunskap.
Vi får även lyssna till erfarenheter från hur Skellefteå samt Leksands kommun arbetar och tänker kring enskilda vägar. Mer specificerad information om innehållet kommer i augusti.
Målgrupp
Tjänstepersoner som på olika sätt arbetar med enskilda vägar vad gäller bidrag och drift och underhåll.
Praktisk information om seminariet
Evenemanget kommer att spelas in och finnas tillgänglig i 30 dagar från att sändningen ägt rum för alla anmälda deltagare. Dokumentation skickas ut efter att utbildningen har ägt rum.