Att arbeta mot
korruption
Här hittar du information och stöd i arbetet med att motverka korruption. Materialet riktar sig till både medarbetare och förtroendevalda.
Kommuner och regioner bedriver i stor utsträckning verksamhet som är särskilt sårbar för korruption. Korruption riskerar att underminera tilliten till det offentliga och påverka rättssäkerhet, kvalitet och effektivitet. Därför är det viktigt att kommuner och regioner arbetar med att förebygga och motverka korruption.
Korruption är att utnyttja en offentlig ställning för att uppnå otillbörlig vinning för sig själv eller andra.
Film och utbildning
Kort utbildning om korruption
Utbildningen riktar sig till dig som arbetar i en kommun, region eller i ett kommunalt företag, oavsett om du är anställd eller förtroendevald.
Utbildningen innehåller faktatexter och övningar för att ge exempel på olika situationer där korruption kan förekomma. Som deltagare lär du dig att känna igen tecken på korruption samt får praktiska tips för att förebygga och hantera sådana situationer.
Kort kurs om korruption Länk till annan webbplats.
Utbildning om principer för den offentliga verksamheten
Grundläggande utbildning som behandlar principer för den offentliga verksamheten som demokrati, objektivitet och legalitet. Via text, intervjuer och dilemmaövningar får deltagarna kunskap om offentlig verksamhet, offentlighet och sekretess, jäv och mutor. Utbildningen kan göras individuellt eller i grupp.
Utbildning i rollen som medarbetare Länk till annan webbplats.
Strategiskt arbete mot korruption
Utbildningen vänder sig till förtroendevalda och tjänstepersoner i kommuner och regioner som har tänkt att starta upp eller vidareutveckla ett strategiskt arbete mot korruption.
Utbildning i korruptionsbekämpning Länk till annan webbplats.
Antikorruptionsskolan för vårdsektorn
Antikorruptionsskolan riktar sig till medarbetare inom vård- och omsorgssektorn. Efter genomförd utbildning ska du som medarbetare inom vård och omsorg ha fått ökad kunskap om korruption.
Utbildningen är framtagen av SKR i samarbete mellan Fremia, Vårdföretagarna och SKR med stöd av IMM. Den är cirka 20 minuter lång.
Antikorruptionsskolan Länk till annan webbplats.
Etiska dilemman övningar
Övningarna hjälper dig att navigera rätt för att undvika olämpligt eller korrupt beteende.
Dilemmaövningar kring korruption Länk till annan webbplats.
I den dramatiserade filmen har skådespelaren en roll som nyvald politiker. Det uppstår olika situationer och etiska dilemman i uppdraget som han måste ta ställning till. Du kan använda materialet som ett underlag för diskussion, samtal om frågor kring jäv, mutor och korruption eller i en lokal utbildning.
Filmen är cirka 4 minuter lång.
Visselblåsarfunktion och juridiskt stöd
Från och med 17 juli 2022 är offentliga arbetsgivare skyldiga att ha en visselblåsarfunktion på plats i organisationen.
Personer som kan rapportera
De personer som kan rapportera och är skyddade av lagen är, något förenklat
- arbetstagare
- volontärer
- praktikanter
- personer som annars utför arbete under en verksamhetsutövares kontroll och ledning
- egenföretagare
- personer som ingår i ett företags förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan, om verksamhetsutövaren är ett företag
- aktieägare som är verksamma i bolaget, om verksamhetsutövaren är ett aktiebolag.
Även den som söker arbete och den som söker volontärarbete eller praktik kan rapportera.
De som slutat vara verksamma hos verksamhetsutövaren kan rapportera om sådant som de fick information om det de rapporterar om under sin tid som verksamma.
De kan inte rapportera
Anhöriga, brukare, vårdnadshavare, patienter, boende i kommunen (kommunmedlemmar) med flera kan inte rapportera i de rapporteringskanaler som beskrivs i och få det skydd som lagen ger. Samma sak gäller också förtroendevalda.
Det kan man rapportera om
Allmänintresse: Man kan rapportera om ett missförhållande som man har fått information om i ett arbetsrelaterat sammanhang och som det finns ett allmänintresse av att det kommer fram. Antingen att något felaktigt gjorts eller att något inte gjorts, men som skulle ha gjorts. Detta gäller generellt inom alla områden så länge det finns ett allmänintresse av att informationen kommer fram.
”EU-rapportering”: Man kan också rapportera om något som man har fått information om i ett arbetsrelaterat sammanhang och som strider mot vissa unionsrättsakter omnämnda i visselblåsardirektivet, eller mot lagar och andra föreskrifter som genomför en sådan unionsrättsakt eller som motverkar målet eller syftet med bestämmelserna i en sådan unionsrättsakt.
De unionsrättsakter som omfattas räknas upp i bilaga till visselblåsardirektivet. Det kan till exempel gälla offentlig upphandling, miljöskydd, livsmedelssäkerhet, folkhälsa och skydd av privatlivet och personuppgifter.
Frågor som inte anses som rapporteringsfrågor
Ett tydligt exempel är att en medarbetare inte omfattas av skyddet i den nya lagstiftningen om rapporteringen enbart handlar om frågor som berör den egna anställningen, då detta generellt inte anses omfattas av ett allmänintresse.
Läs svaren på vanliga frågor som kommuner och regioner har kring den så kallade visselblåsarlagen.
Frågor och svar om visselblåsarfunktionen Länk till annan webbplats.
Intern och extern rapporteringskanal
Interna rapporteringskanaler är de som kommuner och regioner själva upprättar och de omfattar missförhållanden i den egna verksamheten. Dessa kan vara helt eller delvis i egen regi med egen anställd personal eller upphandlas helt eller delvis och då utförs tjänsten av en extern leverantör.
En extern rapporteringskanal är en kanal som är upprättad hos en myndighet för hantering av rapportering om överträdelser som ligger inom myndighetens ansvarsområde och som kan omfatta missförhållanden hos vilken offentlig eller privat verksamhetsutövare som helst. En extern rapporteringskanal kan till exempel användas om den rapporterande personen inte tror att rapportering till en intern rapporteringskanal hos den berörda verksamhetsutövaren skulle innebära en objektiv och saklig hantering.
Säkerställa oberoende för den interna rapporteringskanalen
Det är viktigt att den behöriga funktionen kan agera självständigt gentemot den egna organisationen och den bör därmed vara placerad centralt i organisationen. Den som arbetar i funktionen ska vara behörig och ha ett visst mandat att agera utan verksamhetsutövarens godkännande. Det gäller framför allt mandat att inleda och avsluta utredningar. Mandatet bör även innefatta frihet att formulera slutsatser från uppföljningen av rapporter utan att verksamhetsutövaren godkänner slutsatserna.
Det är viktigt att de som arbetar med funktionen har kompetens och erfarenhet kring att genomföra utredningar och/eller revisioner, med fördel inom det rättsliga området. De behöver också ha behörigheter för att kunna söka efter information i relevanta system såsom fakturahanteringssystem, personalsystem eller andra verksamhetsspecifika system.
Det gäller för kommunalförbund
Kommunalförbund är inte omnämnda varken i den nya visselblåsarlagen (lag om skydd för personer som rapporterar om missförhållanden, 2021:890) eller i proposition 2020/21:193. Enligt vår bedömning torde kommunalförbund dock kunna likställas med kommun eller region och regelverket för kommuner och regioner bör därmed också gälla för kommunalförbund.
Kommunalförbund med fler än 50 anställda omfattas av kravet att inrätta en intern rapporteringskanal och kommunalförbund torde till exempel kunna dela interna rapporteringskanaler och förfaranden med andra organisationer i likhet med kommuner och regioner.
Det gäller för kommunala eller regionala bolag med färre än 50 anställda
Det finns inte krav på att bolag med färre än 50 anställda ska ha interna rapporteringskanaler. Anställda i sådana bolag kan i stället rapportera i de externa kanalerna.
Upphandlade leverantörer
Eftersom det är kommunen eller regionen som berörs, och också de som har möjlighet att utreda missförhållandet vidare, kan det vara lämpligt att rapportera direkt i dessa kanaler. Vad som är mest lämpligt kan dock bero på frågans art.
Skyddet som den rapporterande personen får är detsamma oavsett vilken kanal som används.
Allmän handling
Om rapporten lämnas in till en rapporteringskanal som finns internt och i egen regi, är handlingen en allmän handling genast när den kommer in, även om den vid en prövning om utlämnande skulle anses vara sekretesskyddad.
Om rapporten lämnas till en upphandlad extern mottagarfunktion av rapporter, torde handlingarna inte bli allmänna förrän de överlämnas till kommunen eller regionen för hantering och utredning. Frågan är dock inte prövad rättsligt. En domstol skulle kunna komma fram till att handlingar hos en extern part som hanterar kommunens eller regionens rapporter är tillgängliga för kommunen eller regionen hela tiden och de anses därmed vara allmänna handlingar genast när de kommit in till den externa rapporteringskanalen.
Det är viktigt vad som står i avtalet mellan den externa parten och kommunen eller regionen vad gäller den externa partens uppdrag. Avtalar man exempelvis om att sådana rapporter som inte leder till att några uppföljande åtgärder behöver vidtas hos kommunen eller regionen, inte ska lämnas över till kommunen/regionen, torde inte handlingar i det ärendet bli allmänna överhuvudtaget.
Diarieföring av rapporteringar
Ja, de är inkomna handlingar som ska diarieföras. Vid begäran om utlämning ska en sekretessprövning ske. Det är rimligt att anta att de flesta rapporteringar innehåller uppgifter som omfattas av sekretess.
Anonyma rapporteringar
Man kan rapportera anonymt även om de nya sekretessreglerna ska skydda den som rapporterar och den som blir rapporterad på. Sekretessen som införts ska göra att man inte ska känna behov av att rapportera anonymt.
Det finns ingen skyldighet att återrapportera till den som rapporterat in ett missförhållande anonymt. Därmed behöver verksamhetsutövaren inte vidta några åtgärder för undersöka vem den rapporterande personen är enbart i syfte att kunna lämna återkoppling.
Hantering av sekretess
När man står inför att vidta arbetsrättsliga åtgärder bör utredningen i det närmaste vara klar och behovet av att skydda utredningen från den som är utpekad faller därmed, vilket är vad 17 kap. 3 b § offentlighets- och sekretesslagen (OSL) syftar till.
Däremot kan det fortfarande finnas behov av att ha kvar sekretesskydd enligt 32 kap. 3 b §, det vill säga sekretesskydd av den som rapporterat.
Rapportering vid misstanke om brott
Vid misstanke om brott kan en polisanmälan vara en lämplig åtgärd. Påståenden om brottsliga gärningar bör överlämnas till brottsbekämpande myndigheter. Polisanmälan bör i sådana fall ske i ett tidigt skede så att bevisläget inte försämras.
- SKR:s Cirkulär 21:38: Den nya visselblåsarlagen Länk till annan webbplats.
- Europaparlamentets/rådets direktiv 2019/1936 om skydd för personer som rapporterar om överträdelser av unionsrätten Länk till annan webbplats.
- Genomförande av visselblåsardirektivet, proposition 2020/21:193 (pdf) Länk till annan webbplats.
- Genomförande av visselblåsardirektivet, Lagrådsremiss (pdf) Länk till annan webbplats.
- Ökad trygghet för visselblåsare, SOU 2020:30 (pdf) Länk till annan webbplats.
Uppförandekoder och överenskommelser
Institutet Mot Mutor (IMM) har fastställt en uppförandekod. Koden ställer krav på förebyggande antikorruptionsarbete och ger vägledning för hantering av förmåner och mellanhänder i kommuner. Koden, även kallad Näringslivskoden, omfattar alla bokföringsskyldiga företag, inklusive offentligt ägda bolag och gäller för alla typer av förmåner.
Kod mot korruption i näringslivet, Institutet mot mutor Länk till annan webbplats.
Vägledning för byggsektorn
Det finns en etisk vägledning för att motverka risker för korruption och mutor inom den offentligt finansierade bygg- och fastighetssektorn. Den bygger på en överenskommelse mellan SKR, Byggherrarna, Sveriges Byggindustrier och flera byggföretag. Vägledningen ska ge praktisk hjälp att göra rätt genom exempel och etisk vägledning för leverantörer och beställare. Den reglerar hur berörda parter ska agera när de möts i olika sammanhang.
Arbetsgruppen som har arbetat fram överenskommelsen är Byggherrarna, JM AB, NCC AB, Peab AB, Skanska Sverige AB, Sveriges Kommuner och Regioner, Sveriges Byggindustrier, Veidekke Sverige AB, med stöd av Institutet Mot Mutor (IMM).
Överenskommelse och vägledning mellan leverantörer och beställare Länk till annan webbplats.
Vägledning för vårdsektorn
Det finns en praktisk vägledning för chefer och medarbetare för att motverka risker för korruption och mutor inom vård, omsorg och personlig assistans. Den bygger på en överenskommelse mellan arbetsgivarparterna.