Covid-19 inom funktionshinderomsorgen
Här samlar SKR stöd samt frågor och svar inom funktionshinderområdet med anledning av coronaviruset. Sidan uppdateras löpande och är ett komplement till myndigheters rekommendationer och stödmaterial.
Checklista för LSS-boende
Hur kan LSS-boenden förhindra smittspridning och hitta en balans mellan försiktighetsåtgärder och aktiviteter så att vardagen blir så bra som möjligt för de boende? SKR har tagit fram en checklista i samråd med FUB och Autism- och Aspergerförbundet.
Checklista för att förhindra smittspridning, LSS-boende (PDF) Pdf, 242 kB.
Utbildning basala hygienrutiner funktionshinderomsorgen
Socialstyrelsen har tagit fram en webbaserad utbildning för basala hygienrutiner som riktar sig speciellt för personal inom äldre- och funktionhinderomsorgen. Utbildningen är skapad för att kunna användas i det dagliga arbetet både under pandemin och efter.
Socialstyrelsens utbildning Basala hygienrutiner i vård och omsorg
Stöd att prata om covid-19
För dig som arbetar med personer som har intellektuell funktionsnedsättning eller autism finns ett stödmaterial om hur du kan prata om covid-19. Materialet har tagits fram av SKR, Socialstyrelsen, Myndigheten för delaktighet, FUB och Autism- och Aspergerförbundet.
Frågor och svar
Personlig assistans
Daglig verksamhet
Om skolor stängs
Läs vidare
Informationsansvarig
-
Ulrika Lifvakt
Handläggare