Seminarier inom civilt försvar och krisberedskap
Sveriges säkerhet och motståndskraft bygger på ett starkt civilt försvar och en bra krisberedskap för kommuner och regioner. På den här sida tar vi upp aktuella frågor inom civilt försvar och krisberedskap.
Det krävs konkreta besked från staten om hur upprustningen av det civila försvaret ska gå till för att ge kommuner och regioner rätt förutsättningar att utföra sin del av det praktiska arbetet. Tillsammans bygger vi Sveriges civila försvar.
Stora resurser behövs för att bygga ut det civila försvaret Länk till annan webbplats.
Våra aktuella seminarier
Aktuellt inom krisberedskap och civilt försvar – seminarium för beredskaps- och säkerhetschefer
En nystartad serie med korta möten där vi tar upp aktuella frågor och ämnen av intresse för dig som beredskaps- eller säkerhetschef i kommunen eller regionen. Det här är det första av totalt tre möten under 2025.
Tidigare inspelade seminarier
Plikten kallar! Seminarium om utredningen om hållbar personalförsörjning av civila försvaret
Ett fördjupningsseminarium om den statliga utredningen om en hållbar personalförsörjning av civilt försvar.
Krigsorganisation – vad krävs, hur bygger vi den och hur utvecklar vi den?
Seminariet ska ge en överblick av de krav som finns på en krigsorganisation och visa lärande exempel på hur en krigsorganisation kan byggas upp och utvecklas. Målet är att deltagarna i sin egen organisation, efter kursen ska kunna ta nästa steg i uppbyggnaden och utvecklandet av sin krigsorganisation.