Publicerad: 3 mars 2017

Fråga och svar

Har en arbetstagare som fortfarande är sjuk efter arbetslivsintroduktionen rätt till sjuklön i 180 dagar enligt AB om Försäkringskassan inte beviljar ny sjukpenning efter sjuklöneperioden på grund av att Försäkringskassan bedömer att han eller hon har arbetsförmåga på den reguljära arbetsmarknaden?

Nej, eftersom Försäkringskassan då inte börjat utge sjukpenning är det inte fråga om indragen sjukpenning. Det är bara då Försäkringskassan med stöd av SFB beslutar att dra in alternativt inte kommer att fortsätta utge sjukpenning som det kan bli aktuellt med sjuklön enligt AB § 28 mom. 9. Ett avslag efter sjuklöneperiodens slut är inte att betrakta som ett sådant beslut om indragning. Mer om indragen sjukpenning finns att läsa i Cirkulär 09:82.

Kontakt

Välkommen att skicka din fråga till SKR inom arbetsrätt och kollektivavtal

Har du en fråga om arbetsrätt och kollektivavtal med anledning av det pågående virusutbrottet? Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.

Frågor och svar om arbetsgivares ansvar vid epidemi- eller pandemiutbrott

  • SKR:s rådgivning riktar sig till personal- och förhandlingschefer i kommuner och regioner. Om frågan ställs på uppdrag av någon av dessa anger du det i formuläret.
  • Vi kommer att kontakta dig inom två arbetsdagar. För att underlätta återkoppling ber vi dig ange vilka tider du är tillgänglig via telefon. Om kontakt ej kan etableras kan ärendet komma att avslutas.
  • Vid akuta frågor, vänligen ring SKR:s kontaktcenter på 08-452 70 00.

Ange gärna lagrum eller avtal som ärendet gäller. Beskriv var i processen ni befinner er och vilka eventuella åtgärder som redan vidtagits. Tänk på att inte ange personuppgifter.






Frågan ställs på uppdrag av personal- eller förhandlingschef
Frågan ställs på uppdrag av personal- eller förhandlingschef


Hjälpte informationen på sidan dig?

Tack för att du hjälper oss!